První zaregistrování Severočeské amatérské ligy (zkratka SAL) jako občanského sdružení, které má ve stanovách pořádání různých tělovýchovných a cyklistických akcí, se uskutečnilo v roce 1996. Autoři tohoto projektu byli bývalí cyklisté, v té době již většinou obchodníci s jízdními koly, Vladimír Myšík, Petr Hejduk, Roman Adámek a Jaroslav Hrubý.
Samotným předchůdcem SAL byly různé malé amatérské ligy nebo jednorázové závody v Severočeském kraji, z kterých se dnes už téměř žádný pod hlavičkou SAL nepořádá. Pokud bych měl jmenovat některé ze zaniklých závodů, které mimo jiné velmi našim členům chybí, tak by to byly Benešovské okruhy na Děčínsku, v Ústí nad Labem časovka v Trmicích, okruhy na Telnici, nebo v Malém Chvojně, či etapák Ústí – Doksy. Na Teplicku se již nepořádá časovka do vrchu na Komáří Vížku, časovka v Bžanech a ani okruhy pod názvem „Teplický zabiják“. Z mosteckých závodů zmizely klasiky jako Most – Kožlany, Most – Jesenice, Most – Doksy, Braňanské okruhy a velmi populární závod na mosteckém autodromu. Je toho poměrně dost, co se dnes již v našem kraji nejede a příčiny jsou různé, od rozpadu oddílů, přes ztrátu motivace pořadatelů až k přechodu k pořádání závodů na horských kolech, většinou maratónů.
SAL se vždy řadila k těm menším ligám sdružených v SAC ČR (Sdružení amatérských cyklistů České republiky) – u jehož zrodu jsme v devadesátých letech minulého století také stáli – naše členská základna čítala v době svého největšího rozkvětu okolo 200 členů a dnes se tento počet ustálil zhruba na čísle 150. Prioritou naší amatérské ligy není nahrazovat svazové závody, nebo např. dávat možnost startovat jezdcům ČSC v dopingovém trestu, i takový případ se stal, ale naši členové sami takového „borce“ vyprovodili z balíku. Smyslem našeho amatérského sdružení je se bavit cyklistikou, přiblížit cyklistiku a závody lidem z našeho regionu, dát každému možnost si zazávodit a postavit se na start závodu, i kdyby to mělo být jen jednou v životě. Na start v SAL není třeba žádné licence, ale ani licence ČSC není překážkou. Mezi startujícími se tak objevili v roce 2007 jména jako Trunschka nebo Ausbuher. A některá jména, která se na našich závodech objevila, se později ukázala i ve „velké“ cyklistice. Členy SAL byli např. Tomáš Trunschka, Stanislav Hejduk, Lukáš Fůs, nebo Marek Nebesař. Nestorem naší dnešní členské základny je pan František Burda narozený v roce 1921, který svým elánem a nadšením sklízí obdiv všech na startu. On sám v loňském roce startoval ve 12ti závodech. Od samého začátku amatérské ligy pořádáme také závody pro kategorie do 18 let a daří se nám stále více rozšiřovat i závody pro ty nejmenší, děti od 6 do 9 a od 10 do 14 let.
Každoročně, za pomoci několika oddílů, pořádáme okolo 15 – 19 závodů v našem regionu. Soutěžíme v kategoriích podle věku a zpravidla jsou vyhlašováni první tři z každé kategorie a za každé pořadí v kategorii je přidělován určitý počet bodů i do celkového hodnocení. Na závěr soutěže je vyhodnoceno i celkové pořadí ve všech kategoriích a celkové pořadí v soutěži družstev. Pro větší vyrovnanost a spravedlivost se nezapočítávají všechny výsledky, ale zhruba dvě třetiny z celého kalendáře závodů, tento počet se stanoví vždy před prvním závodem. Tak jako někteří pořadatelé vznikli z řad amatérů, tak i většina rozhodčích na našich závodech jsou buď bývalý závodnici SAL nebo jejich rodinní příslušníci, kterým amatérské závody učarovaly.
I přesto, že ve všech amatérských ligách je to velmi podobné, máme jako SAL i několik zvláštností a zajímavostí. Zpravidla začínáme jako první závodit časovkou již začátkem dubna, která kromě rozjetí, slouží i jako první setkání po zimní přestávce, kde se většina členů přihlašuje do nového ročníku. Každý člen má přiděleno své startovní číslo i se jménem, což si myslím vede i k lepšímu poznávání se mezi sebou. Novinkou minulého ročníku byla zvláštní soutěž, kde každý, kdo startoval na všech závodech LANNUTTI CUP SAL 2007, tak se jmenoval loňský ročník, získal jako odměnu 10 bodů do celkového hodnocení a navíc i cyklistický dres věnovaný firmou EXEJEANS Chomutov. Nakonec se toto povedlo 26ti cyklistům. Na podporu pořadatelů, kteří svůj závod pořádají o prázdninách, v čase dovolených, byl každý startující zvýhodněn 5 body do celkového hodnocení.
Asi tak jako všechna sportovní sdružení se i Severočeská amatérská liga snaží získávat finance od sponzorů. Proto jsme také již několikrát měnili svůj název, seriál se v minulosti jmenoval Moira cup, AStrans cup, Lannutti cup a v letošním roce se objeví nad články v novinách, kterých ročně u nás v regionu vychází desítky, nový název EXEJEANS CUP. Tady nám nabídl pomocnou ruku majitel této firmy Petr Prokeš, sám zapálený cyklista. Sdružení amatérských cyklistů by velmi potřebovalo, kdyby se našel např. nějaký výrobce jízdních kol, který by se rozhodl pomoci rozvoji a fungování cyklistiky na amatérské úrovni.
Přípravy na nový ročník 2008 právě vrcholí, každoročně koncem ledna je tvořen na schůzce pořadatelů kalendář závodů a vymýšlí se různá zpestření a zajímavosti. Asi největší naší novinkou těsně před schválením je sloučení kategorií do 30 a do 40 let v jednu soutěživější kategorii. Všechny takovéto novinky, zajímavosti, propozice, výsledky a fotografie jsou ke zhlédnutí na našich webových stránkách www.amaterskaliga.cz. To co nám přinese letošní kolotoč závodů, který začne v dubnu a skončí v září, budeme vědět až na podzim.
Za všechny členy SAL jejich zástupce Petr Hendrich
© 2005 - 2021 SAC ČR - Sdružení amatérských cyklistů České republiky | Kontakty | Facebook |