Informace

Slezský pohár amatérských cyklistů

Úvod
Historie Slezského poháru amatérských cyklistů (SPAC) se začíná psát v roce 1998 prvním ročníkem, kdy se poprvé v okolí Ostravy za přispění hlavních iniciátorů a současně organizátorů několika závodů a také aktivních cyklistů Miroslava Gerycha a Miloše Velkoborského z klubu Amatérská cyklistika Poruba sdružilo několik pořadatelů amatérských závodů v silniční cyklistice. Po vzoru už fungujících lig v ČR zavedli celoroční soutěž s bodováním jednotlivých závodů a hodnocením průběžného pořadí. Od roku 2000 byly zavedeny licence a SPAC se stal pod vedením prvního ředitele soutěže Tomáše Poláčka členem Sdružení amatérských cyklistů ČR (S.A.C. ČR). Tím se všem zájemcům nabídla možnost startu na společném silničním amatérském mistrovství ČR v časovce a v hromadném startu.

Od prvních ročníků měla soutěž kvalitní úroveň, po zavedení licencí a úbytku závodů ale postupně klesal počet pravidelných účastníků. Po slabších letech od roku 2006 opět není podmínkou ke startu na závodech SPAC vlastnit licenci a soutěž je otevřena pro širokou sportovní veřejnost. Zazávodit si tak může od 15 let věku úplně každý a i po odjetí jednoho závodu je jeho účastník započítán do průběžného pořadí.

Během trvání soutěže se skladba závodů dost měnila, jedním z prvních závodů s delší tradicí byly dnes už bohužel zaniklé závody Ostrava – Kružberk – Ostrava, Lašská časovka a Jilešovické okruhy. V současné době mezi už tradiční závody SPAC, které se stále jezdí, můžeme zařadit hned 5 akcí, a to : zpravidla zahajovací závod Tour de Čupek s pověstným dojezdem na kopci Čupek, závod do vrchu Tour de Javorový, Mokrolazeckou 60 s neméně pověstným hrabyňským kopcem, Velkopolomské okruhy a také Velkou cenu Lašska, která se jezdí trochu netradičně na dvou okruzích s bodovací sprintérskou a vrchařskou prémií.

V roce 2003 byl Slezský pohár ve spolupráci s Moravskoslezským svazem cyklistiky (MSSC) poprvé pořadatelem silničního mistrovství Sdružení amatérských cyklistů ČR (S.A.C. ČR). Časovka jednotlivců se jela na zcela uzavřené komunikaci mezi Ostravou a Havířovem a silniční závod se konal na trase Velkopolomských okruhů prodloužených o jilešovické serpentiny.

O šest let později, o víkendu 18. a 19. července 2009, se amatérské mistrovství na severu Moravy konalo podruhé. Hlavním organizátorem byl cyklistický oddíl Racing Olešná Frýdek - Místek, který připravil časovku na okruhu se startem a cílem v Bašce, zatímco silniční závod s centrem ve Starém Městě u F-M se jel na prodlouženém okruhu v obráceném směru.

Ve vedení poháru se mezitím vyměnili Bohumil Mecner s Rostislavem Šafratou a v roce 2007 v jubilejním 10. ročníku, kdy se čtvrtým ředitelem soutěže v její historii stal Zbyněk Raška, byla po návrhu Karla Kempného navázána spolupráce s Moravskoslezským svazem cyklistiky (MSSC). Majitelé licencí SPAC tak kromě možnosti startu na silničním mistrovství republiky amatérů (od roku 2007 i na mistrovství v MTB) mohou startovat na závodech spadajících pod MSSC. Dále rovněž bodují do soutěže družstev.

Závodníci jsou rozděleni podle věku do kategorií, tak jak určuje soutěžní řád SACu. Muži od 19 let po deseti letech do 5 kategorií A, B, C, D, E a junioři od 15 do 18 let závodí v kategorii M. Ženy jsou dle SAC sloučeny do jedné kategorie od 15 let bez rozlišení věku, ale od roku 2010 jsou i ženy na závodech SPAC rozděleny do dvou kategorií – ženy A (15 až 29 let) a ženy B (30 a více let). Dále je pořadatelům doporučeno vypisovat i kategorie pro děti a handbike a umožnit tak závodit i dětem do 15 let a také tělesně postiženým sportovcům. Dle záměru pořadatele startují jednotlivé kategorie samostatně nebo jsou i částečně sloučeny. Některé závody mají ale také hromadný start všech kategorií najednou - hodnoceny a bodovány jsou ale vždy všechny samostatně. V roce 2001 ve 4. ročníku byla poprvé hodnocena i soutěž družstev a od roku 2007 získává vítězný tým putovní pohár.

Slezský pohár v současnosti jde cestou zpřístupnění závodní cyklistiky všem zájemcům, nesupluje ale nedostatek závodů pořádaných ČSC. I přes možná užší závodní špičku je jeho kvalita zdá se srovnatelná s ostatními ligami s delší tradicí, jako například místně nejbližším Moravským pohárem. Dokladem toho je např. příchod Radka Blahuta do SPAC po skončení profi kariéry jako sponzora a závodníka od sezóny 2007.

SPAC nemá vysloveně dominantního závodníka, z nejúspěšnějších cyklistů můžeme ale jmenovat Miroslava Bartoše, Petra Homolu, Milana Masného, Pavla Daněčka a z těch mladších Pavla Kokeše, Tomáše Celtu, Radka Blahuta, Alenu Petříčkovou a Ivanu Jaklovou – ti všichni dokázali celkově zvítězit ve svých kategoriích více než jednou.

Další informace a hlavně kalendář soutěže, rozpisy jednotlivých závodů, průběžné pořadí, archív výsledků, fotogalerie atd. najdete na webových stránkách soutěže SPAC na www.spac.ic.cz



2007
V roce 2007 bylo na programu celkem 14 závodů, které se skládaly ze silničních závodů, časovek, kritéria a také horského maratónu, z toho jeden závod musel být z důvodu stavebních prací na komunikaci zrušen. Do konečného pořadí se poté započítávaly 2/3 z uskutečněných závodů, tj. 9 nejlepších výsledků. Všech třinácti závodů 10. ročníku SPAC se zúčastnilo celkem 1224 závodníků, z toho jich 442 bodovalo do soutěže jednotlivců. V soutěži týmů bodovalo 22 klubů a oddílů.

Vyhlášení prvních tří nejlepších závodníků z každé kategorie a prvních tří družstev proběhlo na závěrečném vyhlášení SPAC 2007 dne 3. listopadu v restauraci a kulturním domě U čápů v Žabni u Frýdku - Místku.



2008
V roce 2008 měl SPAC 16 závodů, kterých se zúčastnilo celkem 1644 závodníků, z čehož jich 496 bodovalo do průběžného pořadí v soutěži jednotlivců. Započítávaly se 2/3, tj. 11 nejlepších výsledků. V soutěži týmů bodovalo 37 klubů a oddílů.

Ve dnech 19. a 20. července v Bělči u Kladna uspořádala Unie amatérských cyklistů Mistrovství republiky Sdružení amatérských cyklistů (MR S.A.C.) a SPAC zde zastupovalo celkem 10 závodníků (Jan Baier, Tomáš Celta, Roman Galatík, Martin Kvapulinský, Vladimír Lysek, Milan Masný, Bohumír Mecner, František a Zbyněk Raška a Bogdan Zok). Z nich nejlepších výsledku dosáhli v časovce Milan Masný (Racing Olešná F-M) – 6. v kat D, Roman Galatík (CK Frenštát p.R.) – 7. v kat. B a Martin Kvapulinský (SK Valašského království) – 7. v kat. A. V silničním závodě pro SPAC nejlepší výsledek zajel Bogdan Zok (SK Šafrata Bohumín) – 5. v kat. C a Milan Masný (Racing Olešná F-M) – 10. v kat. D. Smolný víkend to byl ale pro Romana Galatíka, který nejdříve v sobotní časovce přišel o bednu a možná i o titul amatérského mistra ČR díky zaseknutému řetězu a druhý den v silničním závodě v předposledním kole už v samostatném úniku po srážce s protijedoucím autem skončil se zlomeninami v pražské nemocnici.

V tomto ročníku bylo obnoveno mistrovství SPAC v časovce a silničním závodě, pro které byly vybrány závody Stonavská časovka a Mokrolazecká 60.

Kromě nejlepších šesti závodníků ve všech sedmi kategoriích a prvních tří družstev byly na závěrečném vyhlášení SPAC 2008, které se uskutečnilo 15. listopadu v restauraci a kulturním domě U čápů v Žabni u Frýdku - Místku, vyhlášeny nové doplňkové soutěže o nejlepšího časovkáře a vrchaře a odměněni byli i tři nejlepší cyklisté z celkem pěti, kteří dokončili všech 16 závodů.


2009
V roce 2009 měl SPAC 17 závodů, kterých se zúčastnilo celkem 2055 závodníků, z čehož jich 439 bodovalo do průběžného pořadí v soutěži jednotlivců. Započítávaly se 2/3, tj. 11 nejlepších výsledků. V soutěži týmů bodovalo 46 klubů a oddílů.

Nejvýznamnější akcí letošního ročníku SPAC bylo o víkendu 18. a 19. července silniční mistrovství republiky Sdružení amatérských cyklistů ČR (S.A.C. ČR), jehož hlavním organizátorem byl cyklistický oddíl Racing Olešná Frýdek - Místek. Na severní Moravu se tak od roku 2003 podruhé z celé republiky sjeli zástupci šesti amatérských lig : Unie amatérských cyklistů (UAC), Severočeské amatérské ligy (SAL), Jihočeské amatérské ligy (JAL), Šumavské unie amatérských cyklistů (ŠUAC), Moravského poháru (MP) a Slezského poháru amatérských cyklistů (SPAC), aby se utkali o titul amatérských mistrů v časovce a silničním závodě.
Časovka jednotlivců byla na programu v sobotu 18. července. Startovalo se z hráze přehrady Baška od restaurace Kotva, odkud cyklisté v minutových intervalech vyjížděli na 27,3 kilometrový okruh vedoucí přes Příčnici, Záhoří, Raškovice, Pražmo, Krásnou, Lubno a Pržno zpět do Bašky. Absolutním vítězem se v horkém a dusném počasí, se sílícím větrem s časem 38:18 (tj. průměr 42,77 km/h) stal, z celkového počtu 144 startujících, vítěz kategorie B (muži 30 až 39 let) Petr Novák (Viessmann) ze středočeské ligy Unie amatérských cyklistů (UAC). Amatérskou mistryní ČR pro tento rok se stala Jiřina Ščučková (BIKE TEAM Kola Kaňkovský - Olimpex Ind.) z ligy Moravský pohár (MP), která okruh pod Lysou horou v Beskydech objela za 45:17 (tj. průměr 36,17 km/h).

Za SPAC, pro který byla mistrovská časovka současně 9. letošním závodem, se nejlépe v závodě, připraveném cyklistickým oddílem Racing Olešná Frýdek - Místek, umístili: Milan Masný (Racing Olešná Frýdek-Místek 1) a Ondřej Fierla (CK Feso Petřvald), kteří se ve svých kategoriích E a junioři stali mistry. Dále v kategorii A - 2. Martin Stančík (CK Frenštát pod Radhoštěm 1), v kat. B - 2. Tomáš Celta (Studio 2001 - MRX), v kat. C - 7. Bogdan Zok (SK Šafrata Bohumín), v kat. D - 8. Miroslav Adamčík (Cyklokramo Suchdol nad Odrou 1), v ženách - 3. Lucie Macíková (SINTESI PRIMA-DONNA) a v juniorech - 2. Martin Žačok (CK Frenštát p. R. 1) a 3. Petr Hampl (SK Veha Team).

V neděli 19. července silniční mistrovství amatérských cyklistů vyvrcholilo silničním závodem se startem a cílem u firmy Interdecor ve Starém Městě u Frýdku-Místku. Tropické sobotní počasí vystřídalo citelné ochlazení, spolu se zataženou oblohou a častými přeháňkami. Závodilo se na obráceném okruhu časovky, prodlouženého o úsek Skalice - Staré Město. Díky zvlněnému profilu asi 30,8 km dlouhého okruhu, avšak bez delšího a prudšího stoupání, dojížděly jednotlivé kategorie do cíle ve větších skupinách a rozhodovalo se tak až v klasickém rovinatém spurtu. Nejdelší tratě byly připraveny pro kategorie A a B. S ohledem na stále deštivé počasí byl ale jejich závod ještě před odstartováním zkrácen ze 4 na 3 okruhy, což určitě většina jezdců přivítala, zvlášť, když se ve druhé polovině závěrečného třetího okruhu spustila bílá tma s pořádnou průtrží mračen.

Nejúspěšnějšími našimi závodníky v silničním mistrovském závodě, který byl současně 10. závodem SPAC byli : mistrovské tituly patří v ženách Lucii Macíkové (SINTESI PRIMA-DONNA) a v juniorech Janu Pavlíkovi (Racing Olešná F-M "1"). V juniorech dále tak jako v časovce dojeli 2. Martin Žačok (CK Frenštát p.R. 1) a 3. Petr Hampl (SK Veha Team). Po vítězné časovce v silničním závodě dojel Milan Masný (Racing Olešná F-M "1") na 2. místě. V kategorii D obsadil Ladislav Pelc (CK Frenštát p.R. 1) rovněž 2. místo, v kat. B třetí dojel Lubomír Tomeček (Forman Cycling Team) a v kategorii A se v silné konkurenci nejlépe prosadil 7. Tomáš Janošek (ACK Stará Ves n. Ondřejnicí "A").

Na závěrečném vyhlášení SPAC 2009, které se 17. října potřetí v řadě konalo v restauraci a kulturním domě U čápů v Žabni u Frýdku - Místku byly kromě nejlepších šesti závodníků ve všech sedmi kategoriích a prvních tří družstev vyhlášeny doplňkové soutěže o nejlepšího časovkáře a vrchaře. Odměněno zde bylo rovněž i všech 5 cyklistů, kteří dokončili všech 17 závodů a za účast v soutěži bylo předáno dalších 79 účastnických pohárků.

2010
V roce 2010 kalendář soutěže zahrnoval stejně jako v roce 2002 rekordních 19 závodů. V průběhu sezóny byly ale 2 závody bez náhrady zrušeny a k další změně došlo po tragickém úmrtí Jana Ferdyna, pravidelného účastníka závodů SPAC a vítěze kategorie E v roce 2009. Jím připravovaná závěrečná časovka, která se měla jet v okolí města Debowiec v Polsku byla nakonec zrušena a nahrazena v původně plánovaném termínu časovkou do vrchu z Krásné na Visalaje.

Všech 17 závodů se zúčastnilo celkem 1972 závodníků, z čehož jich 460 bodovalo do průběžného pořadí v soutěži jednotlivců. Započítávaly se 2/3, tj. 11 nejlepších výsledků. V soutěži týmů bodovalo 43 klubů a oddílů.

Mistrovskými závody byly květnová Časovka Velké Heraltice a srpnová VC Lašska. Mistři zde kromě medailí poprvé oblékli i mistrovské dresy. Každý účastník s licencí SPAC, který závod dokončil, obdržel do průběžného pořadí bonusových 5 bodů. Další změnou v bodovacím systému na rozdíl od předchozího roku bylo násobení bodových zisků závodníků s licencí SPAC koeficientem 1,1. Kromě těchto dvou úprav byly doposud společně hodnocené ženy v této sezóně poprvé rozděleny do dvou kategorií – ženy A (15 až 29 let) a ženy B (30 a více let).

Zástupci SPAC se dokázali prosadit i během roku na republikové úrovni, když Ondřej Fierla (CK FESO Petřvald) se v červenci v Klatovech stal amatérským juniorským mistrem v časovce a v hromadném závodě na silničním mistrovství republiky Sdružení amatérských cyklistů (S.A.C. ČR), Ladislav Pelc (CK Frenštát p.R.) je silničním mistrem v kategorii D (muži 50 až 59 let) a Romana Daněčková (LOKO Krnov) v silničním závodě obsadila 3. místo.

Na závěrečném vyhlášení 13. ročníku SPAC 2010, které se už tradičně konalo v restauraci a kulturním domě U čápů v Žabni u Frýdku – Místku 16. října byly kromě nejlepších šesti závodníků ve všech osmi kategoriích a prvních tří družstev vyhlášeny doplňkové soutěže o nejlepšího časovkáře a vrchaře. Odměněni byli rovněž i 4 cyklisté, kteří dokončili všech 17 závodů. Zde také po 4 sezónách dosavadního šéfa soutěže Zbyňka Rašku vystřídal Tomáš Celta, který se stal pátým ředitelem v historii.

Partneři

  • Nábytek Sádovský
  • Autos Kunštát
  • KALAS Sportswear, s.r.o.
  • Město Bystré
  • Medesa
  • Orbea
 
Odkazy na další ligy

© 2005 - 2021   SAC ČR - Sdružení amatérských cyklistů České republiky | Kontakty | Facebook |