Unie amatérských cyklistů (dále jen UAC) je sdružení, jež pořádá cyklistické závody a organizuje celoroční pohárovou soutěž v regionu středních Čech. UAC je členem Sdružení amatérských cyklistů České republiky (SAC ČR).
Historie vzniku se oficiálně datuje do roku 1989. V této době vykrystalizovalo trio nadšených organizátorů – Petar Introvič, Pavel Hloužek a Jiří Chaloupka. Ti přišli na chuť cyklistice v rámci takzvané Haunspálské ligy. V rámci jednorázových závodů konaných pod touto hlavičkou došli k názoru, že by bylo fajn, zorganizovat dlouhodobou soutěž neboli pohár. A tak slovo dalo slovo a světlo světa spatřily první stanovy UAC, registrované u tehdejšího nechvalně proslaveného Ministerstva vnitra, první soutěžní řád a bodování pohárové soutěže. Úvodní ročníky sestávaly z několika závodů, kterých se zúčastňovala zhruba stovka závodníků, startujících v jednom společném balíku. Tradiční úvod obstarávala časovka „Voko“, jejíž proslulý okruh v Černém Volu byl prověrkou fyzické a technické připravenosti všech, kteří se postavili na start tohoto již legendárního závodu. K tradičním závodům patřil v té době též podnik Mladá Boleslav – Liberec s přetěžkým dojezdem na vrchol hory Ještěd. Po dojezdu na vyhlídku Ještědské rozhledny měl málokterý účastník chuť na pozorování okolní nádherné krajiny. Dalším závodem, který je již historií, ale nevymazatelně se zapsal do povědomí jezdců UAC, byla Kokořínská jarní klasika. Tento extrémní závod protáhl jezdecké pole Kokořínskem a naháněl hrůzu nejen svou délkou (126 km) ale též četností dlouhých a strmých stoupání a sjezdů. Kdo zvládl pekelné stoupání k hradu Houska, jež je stále historicky nejprudší „stojkou“ v dějinách UAC, průjezd Horní Vidimí a dojezd na Ráj, mohl si v cíli gratulovat. Vítězství na „klasice“ bylo v té době jedním z nejváženějších úspěchů v amatérské cyklistice jako takové.
Doba šla ale dál. Psal se rok 1996 a do čela UAC se postavili Bohdan Nekola, Ladislav Kyndl a Jan Tajč. Byly zavedeny dva balíky, takzvané divize. Rozdělení bylo dle výkonnosti. Sestupovalo vždy dvacet nejhorších z první divize. Naopak postup do první divize si vybojovalo vždy dvacet nejlepších z celkového pořadí druhé divize. Pravidelně začal vycházet informační Zpravodaj UAC. Přibývalo závodů. V kalendáři se objevilo celkově šestnáct podniků. Rozmanitost zajišťovaly časovky jednotlivců, časovky dvojic, časovka družstev, jednorázové závody a třešničkou na dortu byly etapové závody.
Zcela speciálním a ojedinělým závodem té doby byla časovka dvojic na 100 km. Trasa závodu vedla nádherným Křivoklátskem. Pořadatelé z Kladna uspořádali dojezd na lehkoatletickém oválu místního stadiónu, jenž evokoval dojezdy Závodu míru z období své největší slávy. Celkový počet registrovaných jezdců byl okolo 250ti mužů a žen. UAC se nikdy neuzavírala před okolním světem. Vznikla tak kategorie příchozích závodníků určená začínajícím cyklistům. Ti měli možnost prostřednictvím této kategorie nakouknout do „velké“ cyklistiky. Samozřejmostí byla i účast jezdců vlastnících licenci ČSC. Bylo tak velmi zajímavé porovnávat výkony cyklistů, jenž zastupovali státem organizovanou složku ČSC a frenetické nasazení amatérských borců. V té době se začal psát příběh zřejmě nejlepšího amatérského cyklisty posledního desetiletí. Pavel Krob poprvé zvítězil v celkovém hodnocení pohárové soutěže UAC. Tento triumf se mu podařilo zopakovat ještě desetkrát. Zlatým písmem se tak nesmazatelně zapsal do historie UAC.
Na přelomu tisíciletí se vyměnilo vedení. Tomáš Kletečka, Karel Král, Lukáš Masák, Kateřina Suchá a Petr Škrabal tvořili tým, jenž naplnil pohárovou soutěž více jak dvaceti závody. UAC uspořádala premiérové mistrovství Sdružení amatérských cyklistů České republiky. Byl to přelomový rok pro celorepublikový organizovaný rozvoj amatérské cyklistiky. Revolučním krokem byl pro UAC přechod z divizí do věkových kategorií. V té době čítalo jezdecké pole UAC takřka tři sta padesát registrovaných mužů a žen. Co se týká celkové členské základny byla UAC v té době z tohoto pohledu na svém vrcholu. Na rozvoj MTB zareagovala UAC nejprve organizací jednorázových závodů, takzvaných nultých ročníků několika MTB závodů, pořádaných pod hlavičkou UAC. Obliba MTB nakonec postihla i UAC, která pro příznivce MTB následně uspořádala pohárovou soutěž v kategoriích mužů a žen.
Svého vrcholu dosáhl též zmiňovaný Pavel Krob. Vybojoval svůj první titul mistra světa v časovce jednotlivců na celosvětové soutěži pořádané pro zaměstnance státních složek (hasiči, policie, záchranné sbory, apod.). Tento titul se mu podařilo ještě několikrát obhájit a rozšířit jej i o titul mistra světa v silničním závodě s hromadným startem.
UAC začala v posledních letech podporovat i dráhovou cyklistiku. Díky úsilí Ondřeje Seidla a týmu HIC Markus měli ti, kdož projevili zájem, možnost se několikrát svézt na Třebešínském oválu. Stojí za to poznávat nové cyklistické disciplíny a na vlastní kůži vyzkoušet jízdu na „furšlapu bez brzd“.
Pomalu se prokousáváme až do současnosti. V minulém roce měla UAC zhruba dvě stě dvacet registrovaných mužů a žen. Tým vedení UAC se rozrostl o Ondřeje Seidla, Jakuba Charváta, Petra Pohořalého a Tomáše Pacovského. Pro rok 2008 připravila UAC jako již tradičně dvě pohárové soutěže pro cyklisty s licencí UAC. Jedná se o silniční pohár, jenž čítá dvacet dva závodů a pohár MTB, který je složen z osmi závodů. UAC dostala důvěru od Sdružení amatérských cyklistů a pořádá v roce 2008 všechny vrcholné akce amatérské cyklistiky. Jedná se o Mistrovství České republiky amatérských cyklistů v silničních disciplínách. To se uskuteční v rámci časovky jednotlivců a závodu s hromadným startem v Bělči u Kladna. Vrcholem MTB je Mistrovství České republiky amatérských cyklistů v závodě MTB, které se uskuteční v rámci Mšenských okruhů u Mělníka.
Cyklistika se stále vyvíjí a její vývoj je patrný i na závodech UAC. Zajištění je stále na vyšší úrovni, jak po stránce organizace, tak po stránce technického zajištění. Na některých závodech se nasazují čipy a vysokofrekvenční kamery. Pro lepší vyhodnocení dojezdu větších „balíků“ v cíly závodu. Je to pochopitelné, když například při časovce družstev dosáhl vítězný tým průměru čtyřicet šest kilometrů v hodině. Pokud se chcete seznámit s UAC blíže, nahlédněte na stránky www.uac.cz. Zde naleznete kompletní informační servis letošní sezóny. Licence UAC vám zajistí výhodnější startovné na všech závodech, odpovědnostní pojištění, vedení celkových výsledků jak v soutěži jednotlivců, tak v soutěži týmů, zasílání informačních Zpravodajů a Bulletinů a účast ve všech závodech pořádaných UAC. Některé jsou totiž organizovány pouze pro jezdce s licencí UAC. Zároveň máte právo startovat na všech mistrovstvích České republiky pořádaných pod hlavičkou Sdružení amatérských cyklistů České republiky. Jedná se o silniční a MTB mistrovství ČR.
Za UAC se na setkání s vámi na některém ze závodů této amatérské ligy těší Petr Škrabal.
© 2005 - 2021 SAC ČR - Sdružení amatérských cyklistů České republiky | Kontakty | Facebook |